Kako liječiti ušne grinje kod mačaka
Ušne grinje su bolni napadači zbog kojih mačke non stop tresu svoje glave. Naše mace su razumljivo uznemirene zbog ovih gmizavih stvorenja koji žive u njihovim ušnim kanalima. Kod većine mačaka pojave se u nekom trenutku njihova života, i svi vlasnici mačaka bi trebali znati kako uočiti grinje i što učiniti s njima. Liječenje je prilično jednostavno i zaštita zahtijeva samo malo truda. Evo kako se boriti protiv grinja: Ti sičušni paraziti žive u mačjem uhu i uzrokuju nelagodu i svrbež. Mogu se proširiti na glavu, kožu, leđa, vrat i rep.
Grinje rastu u ušnim izlučevinama i krhotinama tkiva i množe se na tisuće. Na mačkama mogu odraditi cijeli svoj životni ciklus. Strašno su zarazne i kao buhe, ušne grinje mogu dovesti do gljivičnih i bakterijskih infekcija, te uzrokovati upalu vanjskog ušnog kanala. U ekstremnim slučajevima, ako se grinje ne liječe, mogu uzrokovati rupturu bubnjića ili čak i trajni gubitak sluha. Iako su mačke osjetljive na grinje u bilo kojoj godini života, ipak su najčešće kod mačića. Lako se prenose s jedne životinje na drugu i prisutne su i kod pasa. Mačići ih uglavnom dobiju od majki jer im je imunološki sustav još uvijek krhak, a grinje su jako zarazne. Osjetljivije su one mace koje izlaze vani jer se susreću s mnogim drugim macama i psima. Također su nositelji lisice i zečevi. Ako vaša mačka ima grinje i drugi vaši kućni ljubimci također će ih imati. U trgovinama za ljubimce, grinje su čest problem.
Znakovi i simptomi grinja kod mačaka
Mačke koje maju grinje imaju neugodan svrbež, tresu glavom pa im tako nastaju i ogrebotine na ušima. To može dovesti do tolikih oštećenja da će im krvariti uši i do puknuća krvnih žila. Uši im se čak mogu i poravnati ili gurnuti unatrag, pa mace od boli mogu i zaplakati ako im se diraju uši. Uši će im imati i smrdljiv miris. Ako zavirite u njihovo uho primijetiti će te nakupine smeđe ili crne čestice koje nalikuju kavi. Te male krhotine čine vosak, sušena krv i mrtve grinje. Budući da mačke mogu imati i bakterijske ili gljivične infekcije, vaš veterinar treba najprije potvrditi da li ima vaša maca grinje. Grinje su nevidljive golim okom pa veterinar pregledava uši posebnim instrumentom koji se zove otoskop. Nakon što je potvrđeno da imaju grinje, veterinar mora očistiti uši kako bi bilo sigurno da kanal nije oštećen. U uši će lagano utrljati mineralno ulje kako bi ublažio korice krhotina, a zatim ih isprao toplom vodom. Nakon toga, veterinar će propisati lijek – uglavnom kapi koje sadrže insekticide kao što je piretrin – koje se stavljaju u uši. Ta tekućina će se davati nekoliko dana i preporučljiva je masaža. Veterinar će morati ponovit čišćenje nekoliko puta jer se treba ukloniti cjelokupni životni ciklus grinja i jajašaca. Trebali bi ste pitati veterinara kako se čisti rep, jer mačke spavaju uvijene s repom koji je u blizini ušiju, pa tako mogu prijeći u ušni kanal. Da bi ste spriječili povratak grinja, uvijek temeljito osušite uši vaše mačke nakon kupanja, jer grinje vole vlažna i topla mjesta. Na prvi znak bilo kakvih problema kod ušiju vaše mace, obratite se veterinaru. Često perite macin krevet, pogotovo ako imate više kućnih ljubimaca.