Škotski fold
mačka sa preklopljenim ušima
Škotski fold – Izgled
OPĆENITO: | Zaobljena mačka i srednje koščata. |
TIJELO: | Srednje veličine, zaobljena pa čak i od ramena do zdjelice. |
GLAVA: | Zaobljena s čvrstom bradom i čeljusti, njuška je također zaobljena i istaknuti su obrazi, nos je kratak s blagim lukom. |
UŠI: | Male, savijene prema naprijed i prema dolje. |
OČI: | Široko otvorene sa slatkim izrazom, velike i zaobljene, boja očiju ovisi o boji dlake. |
REP: | Srednje veličine i trebao bi biti fleksibilan. |
DLAKA: | Kratkodlaki-gusta dlaka, srednje kratka, meka; dugodlaki-srednje duga. |
BOJA: | Dolaze u obzir sve boje i uzorci, osim sijamske boje i himalajskog uzorka odnosno one koje upućuju na hibridizaciju. |
Škotski foldovi s preklopljenim ušima su proizvodi dominantnih gena koji utječu na hrskavicu u ušima, pa su uši nagnute prema naprijed i prema dolje, što daje glavi zaobljeni izgled. Budući da je gen dominantan, dovoljno je da jedan roditelj ima taj gen kako bi nastale takve savijene uši. Kad se žele uzgajati mačke sa ravnim ušima, oko 50% mačića će imati savijene uši, iako broj u svakom leglu može varirati.
Ako oba roditelja imaju gene za savijene uši više je vjerojatno da će imati urođenu osteodistrofiju, genetsko stanje koje uzrokuje proširenje i iskrivljenje kostiju. Izbjegavanje toga da oba roditelja imaju te gene smanjuje problem ali upravo zbog toga postoje mnoge kontroverze oko ove pasmine. Sigurni znakovi bolesti su debljina ili nedovoljna pokretljivost nogu ili repa. Možete odrediti fleksibilnost repa tako da stavite ruku ispod repa i polagano ga pomičete prema gore.
Svi se rađaju s ravnim ušima. Nakon tri tjedna uši se počnu savijati. Budući da se ne može odmah znati kakve će im biti uši, uzgajivači moraju čekati dok uši ne poprime svoj konačni izgled.
Uši mogu biti manje izražene kada je mačka topla, uzrujana ili bolesna. I prema zadnjim izvješćima mačke sa savijenim ušima nisu više osjetljive na grinje ili infekcije. Prema prethodnim izvješćima bile su osjetljive na gluhoću, a to je moglo biti povezano na činjenicu da su prijašnji škotski foldovi bili bijeli, a bijele mačke mogu biti sklone gluhoći.
Škotski fold – Osobine
Škotski foldovi su inteligentni, dobroćudni, mirno govore i lako se prilagode na nove ljude i situacije. Vrlo su odane i uglavnom se priklone jednoj osobi u kućanstvu. Dopustit će i drugima da ih maze ali će vrlo brzo postat jasna njihova vezanost samo za jednog čovjeka. Vole biti u centru pažnje.
Unatoč privrženosti, nisu nametljivi, zahtjevne su mačke i obično više vole biti u blizini vas nego u krilu. Uživaju u dobroj igri i čak su i u odrasloj dobi dosta razigrane. Unatoč zdravstvenim poteškoćama jako su cijenjena pasmina.
Škotski fold – Povijest
1961. godine škotski ovčar William Ross je primijetio bijelu mačku s čudnim, savijenim ušima na susjednoj farmi u blizini Coupar Angus u škotskoj regiji Tayside. Shvativši jedinstvenost ove mačke s klempavim ušima, raspitivao se okolo i utvrdio da je obična mačka bez pedigrea. Zvala se Suzie i pripadala je Rossovim susjedima McReas.
Ross je saznao da je Suziena majka bila bijela mačka ravnih ušiju. Njezin otac je nepoznat, pa je nejasno je li Suzie bila prva od svoje vrste, ili nisu prije primijetili savijene uši. Suzien je brat također bio fold, ali on je odlutao daleko i nikad ga više nisu vidjeli.
Ross i njegova supruga Mary su bili očarani ovom pasminom i godinu dana kasnije je Suzie okotila bijelog mačića s preklopljenim ušima kojeg su nazvali Snooks.
Počeli su uzgojni program i nastavili proučavati o uspostavi nove pasmine pomoću druženja s uzgajivačima i pokazivanjem mačke.
1966. godine Ross je počeo prijavljivati svoje mačke Upravnom vijeću mačaka, zajedno s ostalim entuzijastima, te su započeli dug proces prihvaćanja svojih prijatelja sa savijenim ušima. Do kraja desetljeća pasmina je preimenovana u škotski fold.
U ranim 1970-ima GCCF je prestao s registriranjem foldova zbog zabrinutosti oko ušnih bolesti kao što su infekcije, grinje i problemi sa sluhom.
CFA je 1973. godine prihvatila škotskog folda. U nevjerojatnom kratkom razdoblju, folda su prihvatile sve udruge mačaka i bila je među deset najpopularnijih pasmina.