5 savjeta kako bi najbolje upoznali djecu s mačićima
Preklinjali su. Molili. Čak i obećavali da će čistiti svoju sobu svaki dan kroz cijelu godinu. Vaša djeca bi učinila sve samo da im kupite mačića.
Napokon ste im udovoljili. Uostalom, znate kakvu radost i toplinu može donijeti umiljato živo biće bilo kojem kućanstvu. No, prije nego napravite izlet po lokalnom skloništu za životinje, postoje neke važne stvari koje trebate znati. Kada odgajate mačića, koji će rasti i postati mačka koja može živjeti i 20 godina, to je dugoročna predanost i obveza, i ako se dogodi barem jedno loše iskustvo, može rasklimati odnos između djece i njihovog novog prijatelja. Dakle, prije nego dovedete kući mačića, važno je podnijeti nekoliko mjera kako bi pripremili djecu, dom i sebe za dolazak novog člana. Evo 5 savjeta kako najbolje pripremiti djecu kako bi bilo što manje stresnih situacija.
5. Informirajte se i to podijelite s djecom
Nakon što se odlučili nabaviti mačića, vaš sljedeći korak je napraviti domaću zadaću. Informiranje je važno kako bi novi vlasnici a i njihova djeca razumjeli svoje obveze kod brige za životinja, pa i onda kada to ne bude više sladak mačić. Izvori za dobre savjete su vaš veterinar, vlasnici kućnih ljubimaca pa čak i stručnjaci koji rade u trgovinama za kućne ljubimce.
Nakon što ste prikupili sve potrebne informacije podijelite ih s djecom kako bi znali što znači imati životinju u kući. Također možete prikupiti dječije knjige o kućnim ljubimcima u mjesnoj knjižnici. Kada ste objasnili neke stvari, ukažite djeci neke načine pomoću kojih i oni mogu biti dio procesa kod uvođenja mačićia u novi dom (naravno pod nadzorom).
4. Uspostavite jasna pravila i granice
Naravno, vaš mačić će biti dlakav, sladak i umiljat, ali tu je i njegov život, disanje koje još uči, a nije igračka. Zbog toga je važno da se postave osnovna pravila i prije vremena. Pravila trebaju ići u oba smjera: pravila za mačiće i pravila za djecu. Na primjer, prije nego dođe mačić u vašu kuću, potrebno je odabrati područje gdje će biti dopušteno lutanje mačića. Hoće li to biti kučna mčka ili će moći izlaziti vani? Hoćete li dopustiti skakanje na stolove?
Također pravila koja se tiču djece isto moraju biti kristalno jasna. Na primjer važno je dopustiti samo jednom djetetu da hrani mačića kako nebi bio prehranjen. Postavite granice kada se mogu igrati sa mačićem i kako ga podignuti. Budite sigurno da znaju kako nije u redu povlačiti ljubimca za rep, brkove ili bilo koji drugi dio tijela. Pogotovo dečkima objasnite kako hrvanje s mačkama nije niti malo dopustivo.
3. Dodjela dužnosti
Dužnosti se trebaju dodijeliti bez obzira želi li vaše dijete prihvatiti ono što ste im odredili. U stvari, čak bi mogli postati i teritorijalni. Ako vaše dijete ima najmanje 6 godina u redu je da imaju i vlastite dužnosti vezanu uz mačku. Na primjer, jedno dijete je odgovorno za svježu hranu i vodu svaki dan, dok drugi osigurava čistu posteljinu i igračke kako bi bile uvijek na raspolaganju. Odabiranje imena za vašeg novog ljubimca bi trebala biti skupno i užitak za svakoga.
Jedna napomena: zadatak čiščenja toalet posude neka rade odrasle, jer životinjske fekalije imaju crijevne parazite koji mogu biti opasni za ljude. Ponekad, djeca zaborave oprati ruke temeljito, a nakon čišćenja toalet posude to je obavezno.
2. Polako korak po korak
Kada je konačno došlo vrijeme za dolazak novog kučnog ljubimca, zapamtite da će prilagodba ići polako. Mačići trebaju neko vrijeme kako bi im postalo ugodno u novom okruženju, pogotovo ako dolaze iz skloništa u kuću ili stan. Vaša djeca će biti uzbuđena i spremna za igru sa svojim novim ljubimcem čim ga dovedete u kuću. No tu trebate napraviti pauzu.
Ako mačić bude polagano upoznao novu okolinu i novu obitelj neće mu to biti stresno razdoblje. Nemojte se uzrujavati ako mačići provede prvih nekoliko dana ispod kreveta. Podsjetite djecu da se takvo ponašanje na nešto što su djeca učinila, nego im objasnite da njihov prijatelj samo treba vremena da se ugodno smjesti u svoju novu okolinu. U nekoliko prvih tjedana polako upoznavajte mačića sa svojom djecom (i drugim ljubimcima). Neka mačić i djeca provedu zajedno kraće vremensko razdoblje kako bi bili sigurni da se prilagođavaju jedno drugome.
1. Pozorno promatrajte
Učinili ste sve korake: informirali ste se o mačićima, propisali ste pravila, podijelili dužnosti i postupno je vaš mačić postao dio domaćinstva. Već može izgledati kao da je krzneni prijatelj tu oduvijek bio. Ako već smatrate da je mačić član obitelji, to ne znači da bi djeca trebala biti odmah ostavljena sama sa mačićima.
Jedan od razloga je taj što se mačići mogu grubo igrati. Grebanje i griženje im je normalno kada se igraju sa svojim braćom i sestrama pa se tako mogu igrati i sa vašom djecom. Ovim mladim ljubimcima samo treba vremena da narastu, razviju i nauče se kako se trebaju igrati. A oni nisu jedini: kao što je ranije spomenuto vaša djeca trebaju pravila i podsjetnike kako bi bili nježni pri rukovanju sa mačićima.
Pri određivanju da li dijete može ostati bez nadzora s kućnim ljubimcem gleda se djetetova dob. Djeca mlađa od 6 godina nebi trebala biti sama s mačićima,a starija djeca se trebsju dokazati da znaju biti nježni. Do tada, najsigurnije bi bilo da je sa djecom i mačičima barem jedna odrasla osoba. S vremenom, vaša djeca i njihov mačić će razviti posebnu vezu kojoj se svi nadaju.