Kako se brinuti o skotnoj mački
Skotne mačke uglavnom postaju vokalne, ljubazne, a ponekad imaju jutarnje mučnine kao i trudne žene. Također, krzno im se može povući na području želuca, otkrivajući bradavice koje rastu. Kao i bilo koja druga trudna žena i mačke zahtijevaju posebnu njegu tokom ovog napornog i uzbudljivog vremena. Za to vrijeme morati će te biti puni strpljenja i dobrote, i pružiti im dovoljno hrane i meko mjesto za spavanje. Pripremite ostale članove svoje obitelji na ovaj događaj, i naučite ih da poštuju mačkin osobni prostor. I nikad im nemojte pritiskati stomak. To može štetiti mačićima i izazvati pobačaj.
Posjetite veterinara
Veterinar će odrediti termin okota i koliko je već skotna. Također može vidjeti da li ima koje probleme koje je potrebno liječiti, poput buha ili ušiju. Ako je mačka bila lutalica koja se inače slabo hranila, veterinar može preporučiti dodatke prehrani. Cjepiva, lijekovi ili antibiotici se ne preporučuju, jedino ako ih odobri veterinar. Veterinar će vas uz sve to pripremiti na sve što možete očekivati tijekom trudnoće, od debljanja do nabreklih bradavica.
Prehrana za dvoje
Nemojte je prejedati, kako ne bi dobila dodatne masti, što joj može otežati trudnoću. Hranite ih kvalitetnom hranu s mnogo svježe vode. Mačići će se brzo početi razvijati u posljednjih četiri do šest tjedana (trudnoća traje 9 tjedana) i u tom vremenu treba više prehrane. Tijekom tog vremena, povečajte hranu za 50%. Prelazak na visoko kalorijsku hranu će pomoći mačićima kako bi dobili sve potrebne hranjive tvari, a majka će kasnije moći proizvoditi kvalitetno mlijeko.
Naravno, vašu mačku će te držati u kući! Smjestite je negdje u kući gdje nema puno promete i gdje će imati mir. Kutiju obložite ručnicima, starim majicama ili dekom, što će ima dati osjećaj ugode, topline i sigurnosti.
Osigurajte veću kutiju ali s niskim stranama, kako se ne bi vaša mačka puno naprezala kada dobije na težini. Trebalo bi biti uvijek čisto i prazniti barem dva puta dnevno.
Motrenje skotne mačke
Sve do kasnije faze trudnoće, mačka će se ponašati kao i uvijek. Vaša glavna briga je da im osigurate dovoljno hrane i vode. Kada joj bradavice nateknu, početi će se lizati po njima kako bi smanjile pritisak i kako bi joj prestala nelagoda. Možete joj pomoći tako da nježno stiskate svaku bradavicu kako bi kapnilo malo mlijeka. Pred kraj trudnoće mačke će biti vrlo nemirne. Obično prestaju jesti dan prije poroda. Ako ne želi piti ni jesti više dana, konzultirajte se s liječnikom.
Kada vam mačka postane spremna za svoju obitelj, ona će sav posao sama obaviti,ali trebali bi ste i vi stajati pored nje. Ležati će u svojoj kutiji i dahtati dok bude rađala. Ona će malo i hodati uokolo, pa je poslije nježno stavite na leđa. Provjerite da li je osigurana i da nije u blizini ormara ili kreveta. Mačići će se uglavnom izleći u roku od 3 do 4 sata, a ako je veće leglo to može potrajati i duže. Ako rađa više od osam sati, nazovite svog veterinara kako bi vam dao upute. Nakon što okoti mačiće, bit će zaokupljena brigom tako da uopće neće ni jesti. Stavite pokraj nje hranu i vodu. Prva tri do četiri dana dajte majci i njenim mačićima privatnosti i tišine. I oduprite se potrebi da uzimate osjetljivu novorođenčad. Mačka će vam sama pokazati kada možete početi dirati nju i mačiće. Ako krenete prema mačićima, a ona ne zazviždi, imate njenu suglasnost.